Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci

Fundacja została powołana w 2013 r. w celu ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.

więcej

Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udzieliło patronatu naszej Fundacji. Pan Dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński wyrażając uznanie dla działalności i celów, jakie sobie nasza Fundacja postawiła, oświadczył, iż, „Działalność polegająca na ochronie dziedzictwa ofiar licznych podobozów Auschwitz zasługuję na wielkie wyrazy uznania. (..)

więcej 

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

więcej

72 rocznica Marszu Śmierci

 

„Chociaż bym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” Psalm 23/4*

 

Siedemdziesiąt dwa lata temu - wieczorem 17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozów KL Auschwitz . 67012 więźniów stanęło do ostatniego apelu wieczornego. Tak rozpoczął się więźniarski exodus trudnej a wielu wypadkach tragicznej trasy Marszu Śmierci z obozu głównego i okolicznych podobozów . SS-mani rożnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia . Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

W dniach od 17 – 21 stycznia główna drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów .W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z naszej miejscowości KL Auschwitz-Bór/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieczenia bądź kul SS-manów

19 stycznia 1945 roku niemiecki Burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze aż po koniec Jawiszowic – zebrali 18 ciał kobiet i mężczyzn

Brzeszcze stały się miejscem pochówki i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci . Następna mogiła/upamiętnienie znajduje się w miejscowości Miedzna.

Nad ustaleniem tożsamości pochowanych ofiar pracowali wspólnie historycy z : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i instytutu Yad Vashem

Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz :

 

174315 KOHN ALFRED więzień żydowski

190325 SAUER BALTHASAR więzień katolik

190851 WERNER RICHARD więzień żydowski

69959 GERST (brak danych) więzień żydowski

16149 (mężczyzna brak danych)

…...... WEISS ANNA więźniarka żydowska

A22322 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska

A26059 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska

A27174 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska

DWÓCH NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘŹNIÓW

SIEDEM NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘZNIAREK

 

CZEŚC ICH PAMIECI !!!

*cytat w tytule zamieszczony w trzech językach (po polsku, hebrajsku i angielsku) na mogile ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu w Brzeszczach pochodzi z Biblii z Księgi Psalmów

DSCF7299.JPGDSCF7291.JPGDSCF7300.JPG