Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci

Fundacja została powołana w 2013 r. w celu ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.

więcej

Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udzieliło patronatu naszej Fundacji. Pan Dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński wyrażając uznanie dla działalności i celów, jakie sobie nasza Fundacja postawiła, oświadczył, iż, „Działalność polegająca na ochronie dziedzictwa ofiar licznych podobozów Auschwitz zasługuję na wielkie wyrazy uznania. (..)

więcej 

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

więcej

72 rocznica wyzwolenia kompleksu KL Auschwitz

 

27 stycznia 2017 roku mija już 72 rocznica wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz

W godzinach porannych przedstawiciele naszej Fundacji wraz z władzami Brzeszcz i lokalnymi organizacjami złożyli wiązanki pod pomnikiem "Ku czci Poległych w walce z faszyzmem" w parku miejskim przy ulicy Kościuszki oraz przy pomniku „Ku czci ofiar podobozu Jawischowitz” w podobozie KL Auschwitz-Jawischowitz w parku miejskim przy ulicy Dworcowej. Następnie Fundacja wzięła udział w głównych uroczystościach, które odbywały się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau gdzie złożyliśmy wiązankę przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu KL Auschwitz II-Birkenau.

W tym roku po raz pierwszy dzięki zaangażowaniu Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego współorganizowaliśmy część obchodów. Państwowe Muzeum ustawiło przed wejściem do budynku tzw. ”Sauny” (budynek w którym nowo przybyli do obozu byli rejestrowani i wcielani jako już więźniowie w niemiecką nazistowską machinę obozowa) gdzie odbywały się tegoroczne uroczystości - informacyjny roll-ap o Miejscach Pamięci, którymi opiekuje się nasza Fundacja. Dodatkowo w autokarach, które dowoziły gości na miejsce obchodów były zamieszczone informacje o drugiej części uroczystości jakie odbywać się miały w Brzeszczach Borze

 

O godzinie 14:30 w siedzibie naszej Fundacji – przy budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz-Bór/Budy w Brzeszczach Borze, w miejscu jednego z 40-tu podobozów jakie funkcjonowały wokół kompleksu KL Auschwitz, odbyła się dalsza część uroczystości upamiętniającej 72 - rocznice wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz oraz jego podobozów.

Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddaliśmy hołd ofiarom, działalności „machiny śmierci” jakim było KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozy.

Organizatorami tej część obchodów był Burmistrz Brzeszcz Pani Cecylia Ślusarczyk oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Prezes Fundacji w swoim przemówieniu, przypomniała zgromadzonym iż, 27 stycznia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu a naszym obowiązkiem jest pamiętać o śmierci i cierpieniu tysięcy ofiar byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjny, cyt: „pamiętajmy aby ta pamięć była dla nas przestrogą, aby nigdy nie powtórzyło się to nieludzkie doświadczenie jakim było Auschwitz.”.

W uroczystościach wzięli udział, Dyrektor biura poselskiego Premier Beaty Szydło, Ekscelencje Ambasador Francji Pan Pierre Levy i Ambasador Niemiec Pan Rolf Nikel , Konsulowie Generalni Francji Pan Frédéric de Touchet i Niemiec Pan Michael Groß, władze Gminy Brzeszcze z Burmistrzem Brzeszcz na czele, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Zastępca Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Radni Miejscy Brzeszcz, Przedstawiciele Kościoła, szkoły, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy Gminy Brzeszcze.

Po zakończonych uroczystościach, osoby zainteresowane mogły zwiedzić wystawę znajdującą się w budynku Karnej Kompani Kobiet oraz przejść ścieżkę edukacyjną znajdującą się obok budynku.

Wszystkim zgromadzonym serdecznie dziękujemy za obecność.

 

1-.JPG2-.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg