Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

W dniu 3 lipca br. przedstawiciele władz Gminy Brzeszcze oraz Fundacji w obecności notariusza podpisali akt przekazania terenu określonego w Uchwale NR XXXIX/395/14 z dnia 24 kwietnia 2014r Rady Miejskiej w Brzeszczach. Fundacja objęła w użytkowanie na okres 25 lat budynek szkoły w Borze, w którym w latach 1942 - 1943 mieściła się najcięższa karna kompania kobiet obozu Auschwitz-Birkenau. W połowie 1943 roku zakwaterowano tam kobiety z Frauen Konzetrationslager Birkenau i utworzono ciężkie  komanda wykonujące prace w polu, lesie, przy pogłębianiu rowów  oraz stawów rybnych.

Ciężka praca, głodowe porcje żywieniowe oraz nieustanne szykany i kary cielesne sprawiały, że w systemie obozowym KL Auschwitz, podobóz Budy - Bór był jednym z tych miejsc, które naznaczyło się tragicznym losem kobiet. Dla około 90 więźniarek żydówek francuskich pobyt w tym podobozie okazał się tragiczny. W przekazany nam budynku w nocy  5 października 1942 r. zostały one w bestialski sposób zamordowane przez więźniarki funkcyjne kapo i SS-manów przy użyciu pałek siekier i podobnych narzędzi.

Budynek szkoły w Borze jest drugim po budynku łaźni podobozu Jawischowizt w Brzeszczach obiektem, jaki nasza Fundacja otoczyła opieką. W ostatnich latach mieściło się tu przedszkole, co zasadniczo wpłynęło na wewnętrzny układ architektoniczny budynku oraz ograniczoną formę upamiętnienia ofiar. Obecnie nasza Fundacja prowadzi prace polegające na opracowaniu dokumentacji odtwarzającej pierwotny układu obiektu. Zakończenie przedmiotowych prac jest planowane na początek przyszłego roku. Przygotowana dokumentacja umożliwi podjęcie kolejnych kroków związanych z rewitalizacją obiektu i jego adaptacją do celów ekspozycyjnych i edukacyjnych.

W ramach swojej działalności Fundacja będzie sprawować pieczę nad tym miejscem, opowiadać jego historię oraz je chronić. Podjęta współpraca z władzami Gminy Brzeszcze, stanowi dla nas istotne wsparcie, a pokładane w nas zaufanie motywację do wytężonej pracy i dalszego działania.

fpmp_33.jpgfpmp_34.jpgfpmp_32.jpgfpmp_31.jpg