Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

27 stycznia 2015 roku mija kolejna rocznica wyzwolenia kompleksu KL Auschwitz. Już siedemdziesiąt lat dzieli nas od chwili kiedy na terenie obozu pojawili się żołnierze Armii Czerwonej. Przynieśli oni upragnioną wolność tym, którzy stracili wszelką nadzieję, że ją kiedyś odzyskają. Wyzwoleni więźniowie oraz wolne od okupanta społeczeństwo polskie w niedługim czasie przekonali się, że oswobodziciele nieśli za sobą nowe zniewolenie, przypieczętowane postanowieniami jałtańskimi.

Wyzwolenie poprzedziły wydarzenia dramatyczne w skutkach dla więźniów. Postępy Armii Czerwonej na froncie wschodnim przesądziły o decyzji ewakuacji obozu oraz zniszczeniu dowodów ludobójstwa jakiego dopuścili się Niemcy. Od sierpnia 1944 roku do stycznia 1945 r. trwała planowa akcja, której celem była realizacja wspomnianych zadań. Jej ofiarami padli więźniowie, których w liczbie około 100 tys. przemieszczono w głąb Rzeszy. Szczególnie tragiczny był dla więźniów ostatni etap likwidacja obozu. W dniach od 17 do 21 stycznia wyprowadzono wszystkich nadających się do marszu. Szacuje się że z około 56 tyś. życie straciło w Marszach Śmierci od 9 do 15 tyś więźniów. W obozie pozostali chorzy oraz wycieńczeni, których obozowa SS zamierzała zlikwidować. Ten plan się jednak nie powiódł i więźniowie w najgorszej kondycji doczekali wyzwolenia.

Jak co roku przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz – Birkenau w dniu rocznicy zamierzają brać czynny udział w głównych uroczystościach upamiętniających ofiary, organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau.

W dniu tym oddamy również hołd i złożymy kwiaty o godzinie 10 pod pomnikiem ofiar obozu na terenie byłego podobozu Jawischowitz w Brzeszczach, a następnie  na terenie podobozu Budy – Bór przy byłym budynku Karnej Kompanii pod tablicą upamiętniającą mord więźniarek.