Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

W dniu dzisiejszym przypada kolejna rocznica bestialskiego mordu na  Karnej Kompani Kobiet w podobozie KL Auschwitz Budy-Bór. Los kobiet w tej Kompani od samego początku jej założenia był tragiczny. Codziennie były one poddawane morderczej pracy ponad siły oraz maltretowane fizycznie i psychicznie.

W 1942 roku, 5 października miały miejsce zdarzenia, które okazały się najtragiczniejszymi w historii Karnej Kompani. W godzinach wieczornych na poddaszu budynku byłej szkoły, w której nocowały więźniarki, jedna z funkcyjnych więźniarek niemieckich rzekomo zobaczyła kamień w ręku jednej z Żydówek. Wywiązała się bójka, a wezwani przez funkcyjne, strażnicy przyłączyli się do regularnej masakry Żydówek francuskich.  

Przerażone kobiety bito bez opamiętania pałkami, siekierą, kolbami karabinów, padały strzały. Część z nich wyrzucono przez okno, inne zrzucono ze schodów. Zaatakowane kobiet próbowały uciec, jednak ogrodzenie im na to nie pozwoliło, zawisły na drutach.

W wyniku tego mordu życie straciło blisko 90 więźniarek. Funkcyjne - niemieckie więźniarki kryminalne, starały się zrzucić winę na ofiary. Twierdziły, że to Żydówki francuskie je zaatakowały, a one się jedynie broniły.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać i przypominać o tych ofiarach niezmierzonego okrucieństwa sprawców.   

fpmp57.JPGfpmp58.JPG