Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności


 

71 rocznica wyzwolenia kompleksu obozu KL Auschwitz

 W ubiegłą środę tj. 27 stycznia minęła kolejna już 71-wsza rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkeanu.

 Jak co roku przedstawiciele Fundacji oddali hołd pomordowanym w obozach zagłady poprzez symboliczne złożenie wiązanek pod pomnikiem „Ofiar faszyzmu” w Parku Miejskim przy ul. Dworcowej w Brzeszczach, który znajduje się na terenie byłego podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz oraz przy tablicy pamiątkowa znajdującej się na budynku podobozu KL Auschwitz-Budy/Bór byłej Karnej Kompani Kobiet  przy ul. Bór 67 w Brzeszczach. W ten prosty i skromny sposób oddaliśmy szacunek tym co zginęli ale również ocalałym z tej gehenny, którzy dziś są naocznymi świadkami ludzkich tragedii jakie miały miejsca we wszystkich obozach i podobozach zagłady.

 

W godzinach południowych jak co roku nasza Fundacja uczestniczyła w głównych uroczystościach związanych z 71. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwit-Birkenau, które w tym roku odbyły się w budynku tzw. Sauny.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów były „Powroty”.

 

W uroczystościach tych objętych patronatem Prezydenta RP wzięło udział około 80 ocalonych z największego niemieckiego obozu, liczne delegacje z kraju i zagranicy. W Brzezince pojawili się m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Anna Maria Anders - przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, reprezentująca Premier RP Beatę Szydło, przedstawiciele władz państwowych Polski, ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, pracownicy muzeów i miejsc pamięci. Gośćmi specjalnymi prezydenta Polski byli Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego, jej wnuk Krzysztof Kosior.

Podczas uroczystości głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda, który w swym przemówieniu podkreślał wagę edukacji o holokauście, „iż to właśnie ta edukacja ma spowodować, że Auschwitz będzie teraźniejszością, że Auschwitz będzie w świadomości młodych ludzi tak, aby za naszych czasów, ani za czasów następnych pokoleń taka tragedia już nigdy nie miała miejsca „.

 

W dalszej kolejności głos zabrali Halina Brzozowska-Zduńczyk, która trafiła za druty Auschwitz z powstańczej Warszawy oraz Aszer Aud, który został deportowany do obozu Auschwitz z likwidowanego w sierpniu 1944 r. getta Litzmannstadt, dając naoczne świadectwo i dzieląc się swoimi przeżyciami z czasu przebywania obozu z uczestnikami obchodów.

Głos zabrali także ambasador Izraela Anna Azari, ambasador Rosji Siergiej Andriejew oraz w imieniu premier polskiego rządu Anna Maria Anders, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, córka legendarnego gen. Władysława Andersa oraz Dyrektor Muzeum Auschwitz .

 

Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie duchowni różnych wyznań wspólnie odczytali psalm 42 z Księgi Drugiej Psalmów, a uczestnicy ceremonii w tym również przedstawiciele Fundacji złożyli przy pomniku znicze upamiętniające ofiary Auschwitz.

 

27 stycznia to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z tej okazji nasza Fundacja uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie na zaproszenie Dyrektora Instytutu Ugo Rufino. Prezes Fundacji wygłosiła krótką prelekcje uzupełnioną multimedialną prezentacją. Przedstawiliśmy pokrótce sama Fundacje, dotychczasowe jej działania i zapoznaliśmy włoskich przyjaciół z naszymi dwoma historycznymi Miejscami Pamięci podobozami KL Auschwitz oraz opowiedzieliśmy o naszej nowej wystawie IG Farben Werk Auschwitz.

 

https://web.facebook.com/media/set/?set=a.966222996760018.1073741949.478834268832229&type=3

 

 

DSCF9500.jpgDSCF9502.jpgDSCF9508.jpgDSCF9511.jpgDSCF9514.jpgDSCF9519.jpgDSCF9521.jpgDSCF9524.jpg