Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

 

 

Dziś, 5 października 2016r. mija 74-ta rocznica bestialskiego mordu kobiet, więźniarek Karnej Kompani Kobiet (Frauen Strafkompanie) w podobozie KL Auschwitz-Bór/Budy w Brzeszczach.

 

Jak co roku, nasza Fundacja była inicjatorem i organizatorem uczczenia ich pamięci i zorganizowania uroczystości upamiętniającej te ofiary                          i przybliżającej nieco historie tej masakry na więźniarkach obozu KL Auschwitz-Bór/Budy w Brzeszczach.

Przypomnijmy historię tego wydarzenia : pierwsze więźniarki przybyły do SK Bór/Budy w czerwcu 1942 roku,  po dwóch miesiącach pozostałe jeszcze przy życiu kobiety skierowano do KL Birkenau. Kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do Karnej Kompani  Boru/Bud 25 lipca 1942 roku, były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki, w tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią  grupę Polek, rozmieszczono je po części w pomieszczeniach na parterze oraz na strychu budynku. W nocy 5 października 1942 r. sześć więźniarek  funkcyjnych ( min. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi Karnej Kompani od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się, zbrodni na  przebywających w budynku francuskich więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w bestialską, nieludzką masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających  pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Ich zmasakrowane ciała zostały na następny dzień załadowane na ciężarówki i wywiezione do jednego z krematoriów KL Birkenau.

Śledztwo w tej sprawie  przeprowadzone przez obozowe gestapo na rozkaz samego Komendanta Rudolfa Hossa, które na zlecenie SS-manów  dokumentował na fotografiach jeden z więźniów obozu Wilhelm Brasse (numer więźniarski nr 3444), zostało umorzone, a wszelakie dowody starano się już w tamtym czasie pozacierać. Komendant nakazał zniszczenie negatywów zostawiając tylko jedną kopie – być może te zdjęcia przetrwały i nadal są w czyiś rękach.

Znamy historyczny przebieg tego brutalnego wydarzenia, niestety nadal są to bezimienne ofiary obozu KL Auschwitz i Holokaustu. Nie zachowała się żadna znana nam dokumentacja poobozowa , która pozwoliłaby  opracować listę nazwisk nie tylko tych kobiet - więźniarek z tej masakry, ale także i wszystkich ofiar podobozu KL Auschwitz-Bór/Budy.

Jesteśmy  Fundacją starającą się przywrócić z zapomnienia te Miejsca Pamięci po całym  kompleksie obozowym KL Auschwitz,  które są do dziś trochę pomijane i istnieją jakby w cieniu obozu głównego oraz  Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mamy nadzieje, że dzięki naszej pracy, w przywracanie pamięci wszystkim tym miejscom, ich ofiarom, znajdzie się możliwość zidentyfikowania tych ludzi z imienia i nazwiska, przywrócenia im godności i człowieczeństwa, że nie byli tylko numerami w niemieckiej nazistowskiej machinie śmierci, która zalała nasz kraj i tak bardzo go doświadczyła – zostawiając na naszej ziemi miejsca naznaczone śmiercią, tragedia i cierpieniem obywateli całej Europy i wielu innych krajów.

          W dzisiejszej uroczystości oraz w składaniu zniczy i wiązanek uczestniczyli przedstawiciele m.in. biur poleskich Pani B. Szydło i Pana Z. Biernata, Wojewody Małopolskiego, Starosty Oświęcimskiego, władz Gminy Brzeszcze, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w osobie Zastępcy Dyrektora, a także  przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, w tym koła gospodyń wiejskich Borowianki,  bardzo liczna grupa młodzieży szkolnej wraz  z nauczycielami  oraz  sami mieszkańcy Gminy Brzeszcze.

Tegoroczną uroczystość uświetnił  kameralny koncert w wykonaniu muzyków Pana Bartosza Słatyńskiego i Pana Pawła Basaka.

 Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy.

 

DSCF5248.JPGDSCF5237.JPGDSCF5228.JPGDSCF5226.JPGDSCF5241.JPGDSCF5231.JPGDSCF5232.JPG