Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

W dniu 21 stycznia br. przedstawiciele władz Gminy Brzeszcze oraz Fundacji w obecności notariusza podpisali akt przekazania terenu określonego w Uchwale NR XXXIII/331/13 z dnia 1 października 2013 r. Rady Miejskiej w Brzeszczach. Fundacja objęła w użytkowanie na okres 25 lat część Parku Miejskiego w Brzeszczach, na którym zachowały się oryginalne obiekty byłej infrastruktury podobozu w Jawiszowicach (latarnia oraz budynek łaźni).

Jest to pierwsza i zarazem kluczowa nieruchomość dla działalności Fundacji. W systemie obozowym KL Auschwitz, Jawischowitz było jednym z tych miejsc, które pochłonęło wiele istnień ludzkich.

W ramach swojej działalności Fundacja będzie sprawować pieczę nad tym miejscem, opowiadać jego historię oraz je chronić. Podjęta współpraca z władzami Gminy Brzeszcze, stanowi dla nas istotne wsparcie, a pokładane w nas zaufanie motywację do wytężonej pracy i dalszego działania.