Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

Tegoroczne obchody 69 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz miały charakter szczególny.

Jak co roku wzięli w nich udział już nielicznie żyjący byli więźniowie Auschwitz oraz ocaleni z Holocaustu. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych Polski oraz izraelskiego Knesetu. W swoim wystąpieniu dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński podkreślił, iż tegoroczne obchody są początkiem przygotowań do przyszłorocznej okrągłej, siedemdziesiątej rocznicy wyzwolenia obozu. Przypadające na rok 2014 okrągłe rocznice wydarzeń z 1944 r. wprowadzą nas w rok wielkiej rocznicy w roku 2015r. W 2014r. będziemy obchodzić 70 rocznicę deportacji do Auschwitz Żydów z Węgier, 70 rocznicę deportacji do Auschwitz Polaków aresztowanych w trakcie Powstania Warszawskiego, 70 rocznicę zagłady w Auschwitz Żydów z likwidowanego łódzkiego getta, 70 rocznicę likwidacji Zigeunerlager w Birkenau oraz 70 rocznice buntu więźniów w Sonderkommando w Auschwitz.

Przebieg uroczystości 69 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest dostępny pod następującym adresem :

http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1720&Itemid=10

Relacja z przebiegu uroczystości w Gminie Brzeszcze jest dostępna pod następującym adresem :

http://brzeszcze.pl/69-rocznica-wyzwolenia-brzeszcz,7070

Przedstawiciele naszej Fundacji wzięli udział w obchodach organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, złożyli również kwiaty pod pomnikiem ofiar podobozu Jawischowitz przy ul. Dworcowej.

fpmp_011.jpgfpmp_010.jpgfpmp_012.jpg