27 stycznia 2017 roku mija już 72 rocznica wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz
W godzinach porannych przedstawiciele naszej Fundacji wraz z władzami Brzeszcz i lokalnymi organizacjami złożyli wiązanki pod pomnikiem “Ku czci Poległych w walce z faszyzmem” w parku miejskim przy ulicy Kościuszki oraz przy pomniku „Ku czci ofiar podobozu Jawischowitz” w podobozie KL Auschwitz-Jawischowitz w parku miejskim przy ulicy Dworcowej. Następnie Fundacja wzięła udział w głównych uroczystościach, które odbywały się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau gdzie złożyliśmy wiązankę przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu KL Auschwitz II-Birkenau.
W tym roku po raz pierwszy dzięki zaangażowaniu Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego współorganizowaliśmy część obchodów. Państwowe Muzeum ustawiło przed wejściem do budynku tzw. ”Sauny” (budynek w którym nowo przybyli do obozu byli rejestrowani i wcielani jako już więźniowie w niemiecką nazistowską machinę obozowa) gdzie odbywały się tegoroczne uroczystości – informacyjny roll-ap o Miejscach Pamięci, którymi opiekuje się nasza Fundacja. Dodatkowo w autokarach, które dowoziły gości na miejsce obchodów były zamieszczone informacje o drugiej części uroczystości jakie odbywać się miały w Brzeszczach Borze
O godzinie 14:30 w siedzibie naszej Fundacji – przy budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz-Bór/Budy w Brzeszczach Borze, w miejscu jednego z 40-tu podobozów jakie funkcjonowały wokół kompleksu KL Auschwitz, odbyła się dalsza część uroczystości upamiętniającej 72 – rocznice wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz oraz jego podobozów.
Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddaliśmy hołd ofiarom, działalności „machiny śmierci” jakim było KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozy.
Organizatorami tej część obchodów był Burmistrz Brzeszcz Pani Cecylia Ślusarczyk oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Prezes Fundacji w swoim przemówieniu, przypomniała zgromadzonym iż, 27 stycznia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu a naszym obowiązkiem jest pamiętać o śmierci i cierpieniu tysięcy ofiar byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjny, cyt: „pamiętajmy aby ta pamięć była dla nas przestrogą, aby nigdy nie powtórzyło się to nieludzkie doświadczenie jakim było Auschwitz.”.
W uroczystościach wzięli udział, Dyrektor biura poselskiego Premier Beaty Szydło, Ekscelencje Ambasador Francji Pan Pierre Levy i Ambasador Niemiec Pan Rolf Nikel , Konsulowie Generalni Francji Pan Frédéric de Touchet i Niemiec Pan Michael Groß, władze Gminy Brzeszcze z Burmistrzem Brzeszcz na czele, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Zastępca Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Radni Miejscy Brzeszcz, Przedstawiciele Kościoła, szkoły, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy Gminy Brzeszcze.
Po zakończonych uroczystościach, osoby zainteresowane mogły zwiedzić wystawę znajdującą się w budynku Karnej Kompani Kobiet oraz przejść ścieżkę edukacyjną znajdującą się obok budynku.
Wszystkim zgromadzonym serdecznie dziękujemy za obecność.