Nasze obiekty
Pod opieką Fundacji Auschwitz-Birkenau Podobozy znajdują się nie tylko symboliczne artefakty, lecz również obiekty, które kryją w sobie historię i pamięć. Kantyna SS, będąca świadkiem codzienności oficerów, czy Karna Kompania Kobiet, która odzwierciedla trud losu kobiet w obozie, są tylko częścią bogatego dziedzictwa. Ziemniaczarki, Podobóz Jawiszowice czy Kopalnia Jawiszowice to miejsca, gdzie historia splata się z trudem pracy i niezmierzoną determinacją.
Kantyna SS
Obozowa Kuchnia/Kantyna to drewniany budynek o konstrukcji barakowej. Powstał w latach 1941-1943 przymusową pracą więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
Aż do wyzwolenia obozu w styczniu 1945 roku, służył jako kuchnia, kantyna oraz stołówka dla szeregowców i oficerów SS.
Magazyny żywnościowe
Budynek ziemniaczarek, a właściwie Fünf Kartoffellagerhallen, to długi na 250 metrów budynek magazynów żywnościowych o łącznej powierzchni ponad 8000 metrów kwadratowych. Składa się on z 10 identycznych hal. Obiekt przeznaczony był do przechowywania zbiorów rolnych z okolicznych farm SS, na których pracowali więźniowie.
Wystawa IG Farben
Wystawa składa się z kilku paneli tematycznych, które stanowią spójne i kompleksowe przedstawienie powstania, historii, jak i funkcjonowania w okresie okupacyjnym fabryki IG Farben Werk Auschwitz, na terenie dzisiejszych Monowic. Ekspozycję tworzą oryginalne artefakty (przedmioty, dokumenty) związane z funkcjonowaniem fabryki.
Karna Kompania Kobiet
W czerwcu 1942 roku, po ucieczce dwóch polskich więźniarek, w dawnym budynku przedwojennej szkoły w Borze utworzono Karną Kompanię Kobiet. Zakwaterowano w niej 200 Polek, a w sąsiednim baraku 200 Żydówek innych narodowości. Do karnej kompani więźniarki mogły zostać skierowane nawet za najdrobniejsze wykroczenia. W nocy z 5 na 6 października 1942 roku, w karnej kompanii dochodzi o bestialskiej tragedii.
Podobóz Jawischowitz
Koncern Reichswerke Hermann Göring celem zwiększenia wydobycia węgla w pobliskich kopalniach, decyduje się na zatrudnienie dużej ilości robotników. Na wiejskich polach Jawiszowic powstaje obóz dla pracowników przymusowych. W tym samym czasie koncern i urząd SS-Wirtschafts-und-Verwaltungshauptamt podpisują umowę na dostarczenie do pracy w kopalniach 6000 więźniów obozu KL Auschwitz.
Kopalnia Jawiszowice
Podczas II wojny światowej kopalnia stała się areną pracy przymusowej dla więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, którzy zmuszani byli do ciężkiej, niebezpiecznej pracy. W kopalni zmuszano do pracy także dzieci, pozbawiając je dzieciństwa i przyszłości. Dzisiaj kopalnia stanowi nie tylko zabytkowy obiekt przemysłowy, lecz również symboliczne miejsce upamiętnienia tych, którzy w niej zginęli.