Kantyna SS
Auschwitz

Kameradschaftsheim der Waffen SS KL Auschwitz

Największy drewniany budynek w systemie byłych niemieckich obozów koncentracyjnych w Europie. Powstały w latach 1941-1942 przymusową, niewolniczą pracą więźniów. 

Służył jako miejsce odpoczynku oraz rozrywki dla pracujących w kompleksie KL Auschwitz-Birkenau SS-manów, zarówno szeregowych, jak i oficerów. Budynek nierozerwalnie związany z martyrologią i holokaustem, to tutaj więźniowie zmuszani byli nie tylko do niewolniczej pracy na kuchni i usługując na salach SS-manom, ale również do występów ku uciesze Niemieckich oprawców. Odbywały się tu koncerty, przedstawienia, kabarety z udziałem więźniów, ale i także więźniarskie walki bokserskie – wszystko pod przymusem. Kantyna skupiała całe życie SS-manów zarówno służbowe jak i prywatne. 

Wyżywienie załogi, śniadania, obiady, kolacje, prelekcje, szkolenia, uroczystości, imprezy, a po służbie życie prywatne, koncerty, kino, piwo, wódka i dobra zabawa w cieniu kombinatu śmierci. Oficerowie przychodzili do kantyny wraz z żonami i dziećmi, dla których były tam wyświetlane bajki na porankach filmowych, przykładowo kot w butach („Der gestiefelte Kater”), oczywiście wszystko obsługiwane przymusowo przez więźniów obozu. To wszystko zaledwie 450 metrów w linii prostej od bramy obozu „Arbeit Macht Frei”.

Budynek Kantyny o konstrukcji barakowej wykonany jest z drewna na murowanych fundamentach, posadowiony jest osiowo północ-południe na planie krzyża. Skrzydło wschodnie to część kuchni i całego zaplecza socjalnego, przylega do rampy kolejowej. Skrzydło zachodnie to część Sali oficerskiej i wydzielonej kantyny – „sklepiku/baru”. Skrzydło środkowe – największe (60 metrów długości) to olbrzymia sala na 2000 miejsc zakończona od południowej strony pełnowymiarową scena teatralną z budką suflera i ekranem kinowym, zaś jej północna część to główne wejście nad którym na piętrze jest projektorownia filmowa.

Wspieraj dziedzictwo - Twórz Przyszłość

Wesprzyj fundację

Twoje wsparcie finansowe to kropla, która tworzy fale zmian. Dzięki Twojej hojności możemy kontynuować naszą działalność, chroniąc ważne miejsca historyczne, prowadząc badania, organizując edukacyjne wydarzenia i angażując społeczność lokalną.

Klikając “Wpłać” przekierujemy Cię na stronę PayPal, gdzie w szybki sposób za pomocą karty możesz przekazać darowiznę na cele Fundacji. Możesz również zrobić przelew bezpośrednio na nasze konto (dane w stopce)