W tym szczególnym dniu 76 – rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, w siedzibie naszej Fundacji, odbyła się prezentacja unikatowego pod względem historycznym, nigdy wcześniej nie prezentowanego dokumentu dotyczącego pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz, który jest w posiadaniu naszej Fundacji.
Liczący cztery strony dokument to “Fahrplananordnugn nr 571 fur einen Sonderzug von Tarnow nach Auschwitz und einen Leerzug zuruck 14 juni 1940“
Oryginalny dokument dotyczący pierwszego transportu Polaków z więzienia w Tarnowie do obozu w Auschwitz dnia 14 czerwca 1940r. Jako zamawiający ten transport widnieje: „Kommandeur der Sicherheitspolizei u des SD im Distrikt Krakau”
Obecnie istnieją tylko dwa oficjalnie znane oryginalne dokumenty z tamtego okresu tj. lista więźniów z więzienia w Tarnowie i spis z listy przybyłych więźniów do Auschwitz. Prezentowany w dniu dzisiejszym w naszej siedzibie oraz podczas uroczystości rocznicowych w kościele Harmężach dokument, jest jedynym oryginalnym dokumentem pokazującym cały transport, a w szczególności jego przebieg ze strony niemieckiego okupanta. Z treści dokumentu dowiedzieliśmy się, że był to skład z wagonami klasy trzeciej, że wyjechał z Tarnowa rano o godzinie 10.13, a do Auschwitz dotarł po południu o godzinie 15.10. W Auschwitz skład stał trzy godziny, po czym już pusty odjechał w stronę Tarnowa.
Dokument ten został wydany przez Generaldirektion der Ostbahn in Krakau dnia 11 czerwca 1940 roku z dopiskiem „zachować do dnia 10 październik 1940r.” Jest opieczętowany przez stacje Krakow Mydlniki gdzie został dostarczony 12 czerwca 1940r.
pociąg z wagonami klasy 3-ciej
Trasa przejazdu Tarnow – Krakau – Trzebinia – Auschwitz
Maksymalna prędkość 60 km/h
waga składu 500 ton
Trasa przejazdu powrotnego Auschwitz – Trzebinia – Krakau – Tarnow
waga składu pustego 400 ton
odjazd ze stacji Tarnów 10.13
przyjazd na stacje Kraków Główny 12.38 odjazd 12.42 (pociąg na stacji stał 4 minuty)
przyjazd do stacji Auschwitz 15.10
wyjazd pustego składu ze stacji Auschwitz 18.10 (w Auschwitz skład stał 3 godziny)
powrót pustego składu do stacji Tarnów 23.02
Nasz dokument jest więc trzecim dotychczas nieznanym materiałem źródłowym mówiącym o tym wydarzeniu. Ten szczegółowo zaplanowany i wydany na kilka dni wcześniej przed samym transportem rozkład jazdy pociągu specjalnego pokazuje jak dokładny był system nazistowski w planowaniu i przeprowadzaniu zbrodni na Polakach. Represje, terror, ustawiczne gnębienie naszego narodu były dużo wcześniej planowane i przygotowywane.
Dokument ten został pozyskany od osoby prywatnej około roku temu, jednak z jego prezentacją czekaliśmy na właściwy moment i dlatego też wybraliśmy dzisiejszą rocznicę, która jest również Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.