Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci

Fundacja została powołana w 2013 r. w celu ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.

więcej

Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udzieliło patronatu naszej Fundacji. Pan Dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński wyrażając uznanie dla działalności i celów, jakie sobie nasza Fundacja postawiła, oświadczył, iż, „Działalność polegająca na ochronie dziedzictwa ofiar licznych podobozów Auschwitz zasługuję na wielkie wyrazy uznania. (..)

więcej 

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

więcej

Realizacja projektu z programu rządowego Miejsca Pamięci i trwałe upamiętnienie kraju - 2022

        Szanowni Państwo miło nam poinformować, iż projekt naszej Fundacji otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

Tytuł projektu:

 

Prace porządkowe byłych magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau tzw.

„Ziemniaczarek" (2 kolejne segmenty)

 

 


Koszt całkowity projektu:   241 282,56 PLN

Kwota dofinansowania:      241 282,56 PLN

 

 

       

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

 

 

 

 


 

 

 Opis projektu:

 

 

Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu prac porządkowych magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau tj. kolejnych dwóch segmentów obiektu „Fünf Kartoffellagerhallenn” tzw. „Ziemniaczarek" (część obiektu).

 

Wykonanie prac jest niezbędne ze względu na pogarszający się stan obiektów oraz konieczne do podjęcia dalszych kroków remontow-budowlano-konserwatorskich, które bez posprzątania obiektów nie są możliwe.

 

Prace porządkowe, obejmą działania które nie będą ingerować w substancję zabytku, będą miały za zadanie prowadzić do jego zabezpieczenia, utrwalenia, uczytelnienia oraz zachowania w nienaruszonym stanie substancji i wartości zabytku.

 

W ramach zadania zostaną wykonane następujące prace porządkowe które będą obejmować: ręczne usunięcie karp po wycince samosiejek, ręczne usunięcie wtórnego gruzu i ziemi wraz z wywozem, ręczne usunięcie śmieci różnego rodzaju wraz z wywozem.