Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udzieliło patronatu naszej Fundacji. Pan Dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński wyrażając uznanie dla działalności i celów, jakie sobie nasza Fundacja postawiła, oświadczył, iż, „Działalność polegająca na ochronie dziedzictwa ofiar licznych podobozów Auschwitz zasługuję na wielkie wyrazy uznania. Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest szansą na uzupełnienie historii Auschwitz, tej oddalonej od obozu głównego, ale jakże przenikniętej wieloma tragediami ludzkimi. Wszyscy dziś potrzebujemy pamięci, tak jak i pamięć potrzebuje nas wszystkich.”

Jest to dla nas ogromny zaszczyt, wyróżnienie oraz wielki kredyt zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni.

Celem Fundacji jest ochrona dziedzictwa podobozów KL Auschwitz. Ingerencja władz obozu w otaczającą go przestrzeń, byłą realizowana systematycznie i planowo. Te działania doprowadziły do powstania szeregu podobozów stanowiących zaplecze gospodarcze obozu macierzystego, daleko wykraczające poza granice powojennego Muzeum. Opieka nad pozostałościami po podobozach, jest fundamentem naszej działalności, który wpisuję się w narrację o całym kompleksie KL Auschwitz. 

Ideą, która łączy działania Muzeum i Fundacji jest pamięć. Pamięć o ofiarach, o Auschwitz-Birkenau, o podobozach. Celem Fundacji jest by podobozy zaistniały w przestrzeni publicznej, jako Miejsca Pamięci. Miejsca, w których cierpieli i umierali ludzie, a sprawcy ich gehenny byli bezwzględni. Budowanie tej pamięci ma dopełnić obraz skali, na jaką działała fabryka śmierci w Auschwitz – Birkenau. Słowa Pan Dyrektora dr Piotra M. A. Cywińskiego „Wszyscy dziś potrzebujemy pamięci, tak jak i pamięć potrzebuje nas wszystkich”, mają wymiar uniwersalny, są kwintesencją wszystkich działań, których celem jest upamiętnienie. 

Patronat Muzeum, ma dla naszej Fundacji charakter szczególny. Wsparcie merytoryczne i ideowe ze strony Muzeum to gwarancja prawidłowej realizacji naszych kolejnych przedsięwzięć oraz zadań. Zarząd Fundacji składa podziękowania Panu Dyrektorowi dr Piotrowi M. A. Cywińskiemu oraz Muzeum za udzielenie naszej Fundacji patronatu.