Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci

Fundacja została powołana w 2013 r. w celu ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.

więcej

Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udzieliło patronatu naszej Fundacji. Pan Dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński wyrażając uznanie dla działalności i celów, jakie sobie nasza Fundacja postawiła, oświadczył, iż, „Działalność polegająca na ochronie dziedzictwa ofiar licznych podobozów Auschwitz zasługuję na wielkie wyrazy uznania. (..)

więcej 

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

więcej

Realizacja projektu z programu Wspólnie dla dziedzictwa dofinansowanego przez NID - 2023

      Szanowni Państwo miło nam poinformować, iż projekt naszej Fundacji otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 

Tytuł projektu:

Prace porządkowe byłych magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau tzw. „Ziemniaczarek"

(1 kolejny segment) - kontynuacja prac z lat 2021 - 2022

 

 


Koszt całkowity projektu:   74 800,00 PLN

Kwota dofinansowania:      68 000,00 PLN

 

                                                                                                                      

 

 Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”

 

Umowa o dofinansowanie nr UMOWA Nr  132/WDD/2023 z dnia 25.07.2023 r.

 

 

 


 

 

 Opis projektu:

 

Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu prac porządkowych magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau tj. kolejnego z segmentów obiektu „Fünf Kartoffellagerhallenn” tzw. „Ziemniaczarek" (część obiektu). Jest to kontynuacja prac rozpoczętych w roku 2021, realizowanych również dzięki dotacji z działania Wspólnie dla dziedzictwa –  2022.

 

 Wykonanie prac jest niezbędne ze względu na pogarszający się stan obiektów oraz konieczne do podjęcia dalszych kroków remontow-budowlano-konserwatorskich, które bez posprzątania obiektów nie są możliwe.

Prace porządkowe, obejmą działania które nie będą ingerować w substancję zabytku, będą miały za zadanie prowadzić do jego zabezpieczenia, utrwalenia, uczytelnienia oraz zachowania w nienaruszonym stanie substancji i wartości zabytku.

Celem prac jest polepszenie stanu zagospodarowania zabytku oraz jego najbliższego otoczenia.

W ramach zadania zostaną wykonane następujące prace porządkowe które będą obejmować: zbieranie śmieci, usunięcie z budynków gruzu (jest to gruz wtórny), wywóz śmieci wywóz gruzu.