Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

 

 Wolontariat w Miejscach Pamięci - podobozach KL Auschwitz

 

 

 Nasza Fundacja zajmuje się szerokim aspektem podobozów kompleksu KL Auschwitz. Jest to  teren w najbliższym sąsiedztwie obozu głównego czyli całe zaplecze techniczno-socjalne, w którym przymusowo pracowali więźniowie. Są to także tereny bardziej odległe od Stamm-lagru między innymi takie jak podobóz : Monowitz, Babitz, Harmense, Plawy, Bór-Budy, Jawischowitz, Bobrek, Zerlegebetriebe. Tak duży obszar działania to bardzo duże wyzwanie logistyczne, czasowe ale przede wszystkim wymaga wielkiego nakładu pracy.

Drugim niezmiernie ważnym celem statutowym naszej Fundacji jest pozyskiwanie wszelakich oryginalnych przedmiotów po całym kompleksie obozu KL Auschwitz-Birkenau, które to przedmioty  są w rekach prywatnych. Pozyskujemy je cały czas, a to niesamowicie mrówcza praca. Czasem idąc tropem jakiegoś poobozowego  przedmiotu pytając od domu do domu, niekiedy udaje nam się odnaleźć jakiś drobiazg czy to łyżkę czy kubek więźniarski, a niekiedy to bardzo duże przedmioty jak betonowy słup elektrycznego ogrodzenia obozu.
I tu właśnie przydaje się każda para rąk do pomocy. Ludzi związani na stałe z Fundacja jest kilkunastu, ale jak to w życiu bywa jeśli trzeba się zebrać  do jakiejś akcji pozyskania kolejnego przedmiotu  to niekiedy jest problem, bo niektórzy w pracy, inni akurat za granicą - ale wtedy zawsze można liczyć na osoby, które całkiem bezinteresownie same się zgłaszają do Fundacji . Czy to zaciekawieni tym co robimy, czy też z pasji do historii ale zawsze kilkoro z nich jest.

Dziś jednej z tych osób najbardziej zaangażowanej w prace wolontariackie wręczyliśmy dyplom uznania. Dzięki uprzejmości Pani  Anny Kasprzyk-Hałat Dyrektor Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im Profesora Bielenina w Brzeszczach  na akademii inauguracyjnej  nowy rok szkolny 2016/2017 mogliśmy wyrazić nasze uznanie dla jednego z uczniów.

 

                                      Uczniem tym jest DARIUSZ NAZARKIEWICZ

Darku, dziękujemy za Twoje zaangażowanie, wkład własnej pracy i czas poświęcony w działania naszej Fundacji. Mamy nadzieje że Twoja postawa wolontariusza zachęci także i młodych ludzi do bezinteresownego działania na rzecz innych. Pokazałeś że swój wolny czas można spędzić także i bez „komputera” robiąc coś dla upamiętnienia historii.

DSCF4523.JPGDSCF4520.JPG