Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

 

27 stycznia 2017 roku mija już 72 rocznica wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz

W godzinach porannych przedstawiciele naszej Fundacji wraz z władzami Brzeszcz i lokalnymi organizacjami złożyli wiązanki pod pomnikiem "Ku czci Poległych w walce z faszyzmem" w parku miejskim przy ulicy Kościuszki oraz przy pomniku „Ku czci ofiar podobozu Jawischowitz” w podobozie KL Auschwitz-Jawischowitz w parku miejskim przy ulicy Dworcowej. Następnie Fundacja wzięła udział w głównych uroczystościach, które odbywały się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau gdzie złożyliśmy wiązankę przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu KL Auschwitz II-Birkenau.

W tym roku po raz pierwszy dzięki zaangażowaniu Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego współorganizowaliśmy część obchodów. Państwowe Muzeum ustawiło przed wejściem do budynku tzw. ”Sauny” (budynek w którym nowo przybyli do obozu byli rejestrowani i wcielani jako już więźniowie w niemiecką nazistowską machinę obozowa) gdzie odbywały się tegoroczne uroczystości - informacyjny roll-ap o Miejscach Pamięci, którymi opiekuje się nasza Fundacja. Dodatkowo w autokarach, które dowoziły gości na miejsce obchodów były zamieszczone informacje o drugiej części uroczystości jakie odbywać się miały w Brzeszczach Borze

 

O godzinie 14:30 w siedzibie naszej Fundacji – przy budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz-Bór/Budy w Brzeszczach Borze, w miejscu jednego z 40-tu podobozów jakie funkcjonowały wokół kompleksu KL Auschwitz, odbyła się dalsza część uroczystości upamiętniającej 72 - rocznice wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz oraz jego podobozów.

Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddaliśmy hołd ofiarom, działalności „machiny śmierci” jakim było KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozy.

Organizatorami tej część obchodów był Burmistrz Brzeszcz Pani Cecylia Ślusarczyk oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Prezes Fundacji w swoim przemówieniu, przypomniała zgromadzonym iż, 27 stycznia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu a naszym obowiązkiem jest pamiętać o śmierci i cierpieniu tysięcy ofiar byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjny, cyt: „pamiętajmy aby ta pamięć była dla nas przestrogą, aby nigdy nie powtórzyło się to nieludzkie doświadczenie jakim było Auschwitz.”.

W uroczystościach wzięli udział, Dyrektor biura poselskiego Premier Beaty Szydło, Ekscelencje Ambasador Francji Pan Pierre Levy i Ambasador Niemiec Pan Rolf Nikel , Konsulowie Generalni Francji Pan Frédéric de Touchet i Niemiec Pan Michael Groß, władze Gminy Brzeszcze z Burmistrzem Brzeszcz na czele, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Zastępca Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Radni Miejscy Brzeszcz, Przedstawiciele Kościoła, szkoły, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy Gminy Brzeszcze.

Po zakończonych uroczystościach, osoby zainteresowane mogły zwiedzić wystawę znajdującą się w budynku Karnej Kompani Kobiet oraz przejść ścieżkę edukacyjną znajdującą się obok budynku.

Wszystkim zgromadzonym serdecznie dziękujemy za obecność.

 

1-.JPG2-.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg