Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

      Szanowni Państwo miło nam poinformować, iż projekt naszej Fundacji otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 

Tytuł projektu:

Prace porządkowe byłych magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau tzw. „Ziemniaczarek"

(1 kolejny segment) - kontynuacja prac z lat 2021 - 2022

 

 


Koszt całkowity projektu:   74 800,00 PLN

Kwota dofinansowania:      68 000,00 PLN

 

                                                                                                                      

 

 Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”

 

Umowa o dofinansowanie nr UMOWA Nr  132/WDD/2023 z dnia 25.07.2023 r.

 

 

 


 

 

 Opis projektu:

 

Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu prac porządkowych magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau tj. kolejnego z segmentów obiektu „Fünf Kartoffellagerhallenn” tzw. „Ziemniaczarek" (część obiektu). Jest to kontynuacja prac rozpoczętych w roku 2021, realizowanych również dzięki dotacji z działania Wspólnie dla dziedzictwa –  2022.

 

 Wykonanie prac jest niezbędne ze względu na pogarszający się stan obiektów oraz konieczne do podjęcia dalszych kroków remontow-budowlano-konserwatorskich, które bez posprzątania obiektów nie są możliwe.

Prace porządkowe, obejmą działania które nie będą ingerować w substancję zabytku, będą miały za zadanie prowadzić do jego zabezpieczenia, utrwalenia, uczytelnienia oraz zachowania w nienaruszonym stanie substancji i wartości zabytku.

Celem prac jest polepszenie stanu zagospodarowania zabytku oraz jego najbliższego otoczenia.

W ramach zadania zostaną wykonane następujące prace porządkowe które będą obejmować: zbieranie śmieci, usunięcie z budynków gruzu (jest to gruz wtórny), wywóz śmieci wywóz gruzu.